Cumartesi, Aralık 16, 2006

ZAMANYA

Hastalığımdan dolayı bir süre yazamadım.

Yazılarımı bitirirken "Günün Kitabı" başlığı ile sevdiğim kitapları, içeriklerine değinmeden sizlerle yaplaşıyorum. Bugün bir değişiklik yaparak bir kitabı kısa da olsa içeriğine değinerek tavsiye edeceğim.

Kitabın adı: Zamanya, yazarı Yiğit Kulabaş. Kitabın bir de web sitesi var.

Yazar Yiğit Kulabaş 1970 doğumlu, dört ayrı uluslararası şirkette satış, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında farkılı pozisyonlarda çalışmış. Yazar ile aynı kuşaktan olmam ve aynı sektörde benzer pozisyonlarda çalışmam kitapta yazılanlara kendimi daha yakın hissetmemi sağladı.

Kitaptan yapacağım birkaç alıntı Alternatif Yaşam Planlamasında işlediğimiz ve çözüm aradığımız konular ile kitabın ne kadar örtüştüğünü gösteriyor.

Sayfa 13 : Acaba benim de hayatımı böyle üç dört harfli ucubik kısaltmalar mı kaplayacaktı? Söz vermiştim kendi kendime - ne üç dört harfli kısaltmalar ele geçirecekti beni, ne de iş hayatının diğer bir parçası.

Sayfa 46: Kişinin kendi zamanını başkaları için kullanması karşılığında elde edeceği değer olarak önerilmişti para projesi. Ama kiminin hiç zaman harcamadan dünya kadar para kazanması, kimininse ömrünü tüketmesine rağmen parasız kalması hoşuna gitmiyordu Zaman çalışanlarının.

Sayfa 137: Alternatif modelleri ancak hiçbir önyargısı, ön bilgisi olmayan kişilerle geliştirebiliriz diyorsun yani.

Sayfa 226: Gelişmekte olan ülkelerle, gelişmiş olan ülkeler arasındaki en önemli farkın zamanın etkin kullanımı olduğunu söyledi. "Bu gündelik hayata bile yansır. Hayatın temposu yüksektir. Kaldırımda hızlı hızlı yürür çoğu insan medeni ülkelerde. Diğerlerine bakarsan salına salına dolaşırlar ortalıkta.

Hiç yorum yok: