Salı, Ocak 01, 2008

Pastoral Vadi


2008 yılı içinde Fethiye'ye gitmek bizim için şart oldu.

Daha önce Örnek Modeller başlığı altında Fethiye'de yer alan ekolojik tatil imkanlarını ve ekolojik yaşam modellerini belirtmiştik. Yazdığımız makalelerden biri Yakabağ Evi hakkındaydı. Yakabağ Evi başlıklı yazımıza eklenen bir yorum ile Pastoral Vadi hakkında bilgi sahibi olduk.

Pastoral Vadi de Fethiye'de. Pastoral Vadi hakkında web sitelerinden aldığımız bazı bilgileri aşağıya ekledik. Pastoral Vadi hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin Pastoral Vadi web sitesini incelemesini öneririz.

- - - - -

Çam ormanlarıyla çevrili vadinin ortasından akan derenin kenarında yer alan çiftliğimizin sakin ve huzurlu ortamında, ekolojik mimarî yaklaşımla tasarlanan taş, ahşap ve kerpiç evlerinde yılın 12 ayı konaklayabilirsiniz.
42 dönümlük arazimizde, organik sertifikalı olarak yetiştirdiğimiz her türlü ürün yöresel Akdeniz mutfağı tarzında hazırlanıyor. Yerel kültür atölyelerimizde kilim dokumayı, topraktan çanak-çömlek yapmayı, ahşap oymayı deneyebilirsiniz.

- - - -

Pastoral Vadi 'de, yılın 12 ayında tatil yapabilir, kırsal yaşamın tadına varabilir, doğayla ve doğallıkla buluşup yerel kültür atölyelerinde el becerilerinizi geliştirebilir, huzur dolu bir ortamda dinlenirken sağlığınız için de farklı beslenme düzeni uygulayabilir ve etkinlik programlarımıza katılabilirsiniz.
Pastoral Vadi'de bulunduğunuz sürede, çevreye zararlı bir şeylerin üretilmediğini, yaşamın her alanında kullanılan malzemelerin sağlıklı ve geri dönüşümlü kullanıldığını görmenin huzurunu yaşayabilirsiniz.
Daha önce bir çiftlik yaşamı içinde bulunmamış olanlar, toprağı - tarımı - ürünü öğrenmenin, ona dokunmanın fırsatını yakalayabilirsiniz.
Kırsal yaşamın tadına varmış, ancak koşulları nedeni ile kentlerde yaşamak zorunda olanlar, çocukluğunda kalan tatları, anıları yeniden keşfedip nostaljik bir keyif alabilirsiniz.
Kentlerde, yoğun tempolu çalışma ortamlarında bulunan "beyin yorgunları" için; doğal besinlerin, doğa sporlarının, toprakla haşır-neşir olmanın, deşarj olup yeniden dirilmenin, enerji toplamanın ideal yeri; Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği olabilir.

6 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Link için teşekkürler..Sahibi olan arkadaşım Ahmet Kizen sizlerle tanışmaktan çok memnun olacaktır :)
Ayrıca benim gördüğüm en alternatif yaşam sevdalısı kişi olduğundan sizinde etkileneceğinizi düşündüğüm bir sürü fikir ve uygulama göreceğinizi düşünüyorum.Ekolojik tarım ve turizm Fethiye'de oldukça önem verilen bir yerde olduğundan yaklaşık 12 çiftlik ve uygulama ile karşılaşabilirsiniz.

faik murat unel dedi ki...

Yorumunuz için teşekkür ederim. Pastoral Vadi ziyaretinin bizim için çok yararlı olacağı kesin. Ahmet Bey ile tanışmak, tecrübelerini dinlemek, bizlere yeni ufuklar açacaktır.

Adsız dedi ki...

Alternatif yaşam özlemi içinde olup yaşadığı ortamda bunu henüz gerçekleştiremeyenler için zaman zaman da olsa böyle doğa ile içiçe olunabilecek yerlerin bulunması çok güzel. Dünyada giderek artan bir akım "doğaya dönüş," umarız ülkemizde de alternatif yaşama, doğaya ve çevreye sizin gibi gönül verenler giderek artar.
Blogunuzda yer alan yazılar ve yaklaşımlarınız bizim de yapmaya çalıştıklarımızla örtüşüyor.
Başarılar.
meyvelitepe.typepad.com

tülay dedi ki...

pastoral'e gittim nihayet :) Çok dinlendim, yenilendim ve eğlendim, herkese tavsiye ediyorum. Ordayken NTV yeşil ekran çekime geldi. Hersabah 7 de kalkıp tarladaki otları temizledik, beraber yemek yaptık, turşu yaptık, yerfıstığı ayıkladık, güldük,eğlendik, bir halk ozanı geldi, şarkılar, türküler söyledik, Ahmet bey de bendir çaldı :)
http://www.ntvmsnbc.com/modules/habervideo/video.asp?CatID=37&VideoSearch=&NewsType=
bir de vatan gazetesinden mutlu tönbekici aradı, sessiz köşeler diye bir yazı yazıyormuş, pastoral vadide hiç müzik olmadığı için yazısında yer aldık(bakınız nasıl benimsedim p.vadiyi :)herşey odun ateşinde pişiyor,çay bile, çaylar bakır çaydanlıktan.
İlk defa yalnız tatile gittim, hiç canım sıkılmadı. Fotoğrafçı Faruk Akbaş ile tanıştım, www.farukakbas.com
Haziranda semineri varmış pastoral vadide. Eylülde yine var.
bir alternatif de www.imeceevi.org, orada da kaldım, bambaşka bir deneyim, mahrum kalmayın :)

Ekoloji Turnusolu dedi ki...

Küçük bir ekip olarak bizim de yolumuz Pastoral Vadiye düşmüştü tarihte bir vakit.

Hoş bol ekoloji organik geçen kelimeler kullanmak, sinek sekiz yayınlarını filan konuşmak.

Gerçeklik hangi düzeyde yaşanıyor bence bu asli bir soru.

Karşılaştığımız; bütün bu örgütlenme, ilişkiler ağı, fikirlerin damıtılması ve mülklendirilmesi eliyle, şehir hayatının bunalımını yaşayıp yoksunluk içine angaje olmaya çalışan ekiplerin, yanlışladıkları yaşam stratejilerinden elde ettikleri getiriyle kendi mastürbatif vicdan onaylarını oranın köylü kadınlarına yaptırmalarından ibaret, atıyorum 50dönümlük bir mastürbasyon sahasıdır. İş profesyoneldir ve hala biçim içerikten büyüktür.

Sizler neyin samimiyetindesiniz beni saldırganlıkla suçlayacak olanlar?

Fethiye Pastoral Vadi dedi ki...

Pastoral Vadi gerçekten oldukça farklı deneyim. Özellikle hayatında hiç köy görmemiş insanlar, resmen aydınlanma yaşıyor, çocukluğunu ve hayatının bir kısmını köylerde, kasabalarda geçirmiş olan insanlar için ise bir özlemi yansıtıyor.