Pazartesi, Mayıs 28, 2012

Kişi Başı Ceviz Tüketim Miktarımız Ne Kadar

Ceviz Bahçesi projem üzerinde çalışırken ceviz ile ilgili epeyce istatistik bilgi topladım. 

Türkiye'de kişi başı ceviz tüketimi ne kadar? 
Ceviz üretim miktarımız ve ceviz tüketimimiz ne kadar? 

projemde cevaplamam gereken sorulardandı. 

Aşağıda 2010-2011 yılı Sert Kabuklular Denge Tablosunu bulabilirsiniz. (Kaynak TUIK)
Görüldüğü üzere Badem ve Ceviz'de tüketim kadar üretim yapamıyoruz.

Yukarıdaki rakamlara bir de kaçak ceviz miktarını eklememiz gerekiyor. Adı üstünde "Kaçak." Ne kadar olduğunu bilmek pek mümkün değil ama kaçak ceviz Türkiye için göz ardı edilmeyecek bir miktar. Yani ceviz tüketim miktarımız yukarıdaki rakamlardan fiilen daha fazla...

Tabloda çarpıcı veri kişi başı ceviz tüketim miktarımız. Kişi başı 2,61 kg ceviz tüketiyoruz. Mutfak kültürümüzde ceviz önemli yer tutuyor.

Dünyanın en büyük ceviz ihracatcısı ve ikinci en büyük ceviz üreticisi olan Amerika'da kişi başı tüketim 250 gr seviyesinde. Amerikan ceviz üreticileri birlikleri ceviz tüketimini arttırmak için ciddi lobi çalışmaları yapıyorlar. Amerika'da programı en çok izlenen kişilerden olan Dr Oz, programlarında sık sık cevizin faydalarından bahsediyor. Mc Donald salata çeşitleri arasına cevizli salatayı ekleyerek Amerika'daki ceviz tüketimini arttırıyor.

Yukarıdaki tabloda dikkatimi çeken bir başka konu Fındık üretim miktarımız. %621 üretim fazlamız varken neden 200 gr lık fındık paketini marketten 8 liraya aldığımı anlayabilmiş değilim.

Hiç yorum yok: