Çarşamba, Eylül 12, 2007

Kınalı Ahşap Yapılar

Kınalı Ahşap Yapılar ve ahşap karkas evler ile ilgili yazımızın sonunda Kınalı Ahşap Yapılar web sitesinde bulamadığımız bilgileri firmaya sorduğumuzu belirtmiştik. Sorularımızı Kınalı Ahşap Yapılardan Y.Mimar Aykut Batur cevapladı. Mesajı aşağıya ekliyoruz.

- - - -

Sayın Faik Murat Bey;

Teknik bir arızadan ötürü kısa sürede mailinizi yanıtlayamadığımız için özür dileriz.

Sorularınızı sırası ile yanıtlıyoruz;

1- Zemin (temel) sürakli mütamadi adı verilen bir sistemle yapılmaktadır. Ahşap duvarların sürekli olan yükünü aynı şkeilde sürekli olarak ifade edebileceğimiz temellere aktarıyoruz. Bodrum kat istemeniz durumunda ise radye temel le çözümü sağlıyoruz. Temel sizin tafanızızdan yapılmaktadır. Ancak temelle ilgili statik hesapları size yollamaktayız.

2- C-155 büyüklüğündeki evin temel yapım süresi hava şartları hesaba katılmaksızın 1 ay sürmektedir. Evin diğer işlemleri ise yaklaşık 2.5-3 ay sürmektedir.

3- Size tip projelerimizle ilgili geniş açıklamalı fiyat listesi yolluyoruz.

4- Yapılan evler ile ilgili garantimiz taşıyıcı sistem, malzeme ve işçilik hatalarına karşı 5 yıldır. Iso standartlarında üretimimiz mevcuttur. Ancak Evlerde kullanılan malzemelerin kendi garantileri farklılık göstermektedir. Dış cephe malzemesinin ömrü 70 yıl olarak nitelendirilirken, shingle 40 yıl olabilmektedir. Bu nedenle malzemelerimizi seçerken TSe ve ISO standartları aramaktayız. 1. sınıf malzemeler kullanmaktayız. Üretimde kullandığımız malzemelerin %70 i ithaldir.

5- Örnek modellerin hepsini ürün çeşitliliğinin çok olmasından dolayı sergileyememekteyiz. Ancak satış ofisimizi ziyaret etmeniz durumunda size istediğiniz modelleri, yakın çevremizdekileri göstererek yardımcı olabiliriz. Devam etmekte olan pek çok inşaatımız bulunmaktadır.

6- İzmir de evinizi anahtar teslim olarak yapmamız mümkün değildir. Marmara bölgesinde anahtar teslim çalışıyoruz. Ancak size evinizi belirli bir aşamaya kadar teslim edebiliriz. Size sadece seramikler, parkeler, mutfak dolaplarını yaptırması kalacaktır.

7- Konut kredisi rahatlıkla kullanabilmektesiniz.


Aşağıda sorularınız haricinde, sizi aydınlatıcı bilgiler yer almaktadır.


Ahşap Karkas Evlerde; dış cephede yalı baskısı (özel yanmaz siding), içeride ise alçıpan kullanılarak ve tüm taşıyıcı iskeleti ahşaptan imal edilmektedir. Ahşap karkas evlerde tüm detaylar düşünülmüştür. Yangın tehlikesi betonarme evlerle teknik olarak aynıdır. İçeride ve dışarıda yanmaz malzemeler kullanılmaktadır. Tüm elektrik sistemi yanmaz silikon kablolar ile buatsız olarak yapılmaktadır. Ahşap karkas sistemde kullanılan özel çatı makasları ve döşeme kirişleri tarafımızca üretilmektedir.Özel statik hesaplar ve teknik detaylar kullanılmaktadır. Ahşap ev uygulayan diğer firmalar ahşap çatı makası ve ahşap döşeme kirişi ihtiyaçlarını tarafımızdan karşılamaktadırlar. Teknik olarak daha çok fazla detayların bulunduğu evlerimizde hayatınız çok daha sağlıklı ve farklı olacaktır.

Duvarda kullanılan malzemeler;Tercih edilen renge boyanabilen, yanmayan ve çürümeyen ahşap görünümlü fiber-cement dış cephe kaplaması.
Nem ve su geçirmeyen, yapının nefes almasını sağlayarak ömrünü uzatan buhar dengeleyici membran.
Uygulama esnasında hava şartlarından etkilenmeyen, yüksek mukavemetinden dolayı binada rijitlik sağlayan 11mm kalınlığında OSB.
Fırınlanarak, çalışması minimize edildiğinden, yapının strüktürünü etkilemeyen, 14cm genişliğinde ahşap taşıyıcı dikmeler.
Ahşap taşıyıcı dikmeler arasındaki boşluklarda 16 cm kalınlığında sıkıştırılmış cam yünü .
Yapıda meydana gelmesi muhtemel kondansasyonu engellemek için kullanılan buhar kesici naylon branda.
Üzerine tercihler doğrultusunda iç cephe boyası veya duvar kağıdı uygulanabilen 12.5 mm kalınlığında alçı plaka ve üzerine tercih edilen duvar kağıdı veya boya uygulaması.


Ahşap Karkas Evlerde fiyatlandırmalar projeye özel olarak çıkarılmaktadır. Yaklaşık m2 birim fiyatı anahtar teslim (temel betonu ve yasal işlemler hariç) 400$-500$ arasında değişmektedir.

Tip projelerimizin fiyatları aşağıdaki gibidir;


Fiyatlarımıza dahil ve tarafımızca yapılacak işler;


BÖLÜM 1:


1- Duvar iç kesitleri, kat arası, çatı, saçaklar, verandaların ahşap imalatı ve montajı
2- Tüm OSB çakımı.
3- Çatı örtüsü shingle kaplanması.
4- Buhar dengeleyici membran (Tayvek) kaplanması.
5- Pencere ve dış kapıların kasaları ile dış pervazları
6- Köşe tahtaları
7- Yalı baskısı (fiber-cement siding) dış cephe kaplaması.
8- Dış kapı ve pencereler
9- Dış cephe boyası
10- Yağmur dereleri
11- Elektrik, su, kalorifer tesisatları
12- Duvar ve tavanların alçıpan kaplanması
13- Duvar ve tavanların saten sıvalarının yapımı ve boyanması
14- Kartonpierlerin yapımı
16- İç kapılar
17- Merdiven


Fiyatlarımıza dahil olmayan ve tarafınızca yapılacak işler;


BÖLÜM 2:


18- Isıtma sistemi için kombi ve petekler
19- Zemin kaplama malzeme ve montaj işçiliği
20- Elektrik armatür malzeme ve montaj işçiliği
21- Temiz su armatür malzeme ve montaj işçiliği
22- Vitrifiye malzemeleri malzeme ve montaj işçiliği
23- Banyo aksasuarları malzeme ve montaj işçiliği
24- Tüm resmi işlemler; mimari,statik, ruhsat harçları, iskan vb.
25- Temel yapımı
26- Elektrik, su, kanalizasyon, telefon, doğalgaz bağlantıları.
27-Mutfak dolapları

Hiç yorum yok: