Perşembe, Şubat 14, 2008

Güneş enerjisiyle çalışan ocaklar

İKİ AYARLI PANELLİ OCAK

Ekvator’a çok yakın bir ülke olan Malezya’da yaşarken, güneşin yüksekliği çok fazla olduğu zamanlarda el yapımı ocağımın (Cookit) performansı çok da etkili olmuyordu. Bu durum daha çok, yazın tropikal bölgelerde ve ılıman kesimlerde görülüyordu. Bunun sebebi ise güneşin yükseklik derecesinin, sabit ayarlı bir ocağın verimli bir şekilde çalışabilmesini engelleyecek kadar çok fazla olması olabilir. İşte, iki ayarlı ocaklar bu etkiyi azaltmak ve güneşin yüksekliğine göre güneş ışınlarına daha iyi konsantre olabilmek için tasarlanmışlardır.

İki ayarlı panelli ocaklar bir tarafı alüminyum folyo ile kaplanacak biçimde 4mx3m boyutlarındaki bir mukavvadan veya plastik bir kesitten yapılır. Yapımı ucuz, basit ve kolaydır hatta çok kolay bir şekilde seri üretimi de yapılabilir.

Ocağın yukarıdaki planına göre ilk örneği 4mx3m boyutlarındaki bir mukavvadan yapılmıştır. İlk olarak planımıza göre mukavvayıkesiksiz çizgiler boyunca kesin ve kesikli çizgiler boyunca da katlayın. Tüm kenarların düzgün bir şekilde kesilip katlandığından emin olun ki daha sonra ocak kurulduğunda rahatlıkla kendine özgü şeklini alabilsin. Merkez yuvanın genişliğini birbirine eklenmiş iki yaprak mukavvanın kalınlığına eşit tutun. Daha sonra alüminyum folyoyu hazırladığınız kesitin üzerine yapıştırın. İşte pişiriciniz kullanıma hazırdır.

Düşük güneş yüksekliği, yani 65 derece altı, isteyen yemeklerde, iki adet üçgen paneli yamuk tabanlı kesitin altına her biri ocağın bir kanadını oluşturacak şekilde yerleştirin. (Aşağıdaki fotoğrafa bakınız.). Bu tip ayarda, iki ayarlı panelli ocağımızın fonksiyonları aşağı yukarı “Cookit”le eşdeğerdedir.

Diğer dikdörtgen panel ise zemine de yatırılabilir, gerekli olan düzgün yansıma açısı için küçük bir nesneyle de desteklenebilir.

Yüksek güneş yüksekliği, yani 60 derece üstü, isteyen yemeklerde ise üçgen panelleri, yine her biri ocağın bir kanadını oluşturacak şekilde, yamuk tabanlı kesitin üzerine yerleştirin. Aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere iki küçük kanat ocağın şeklini koruması için merkez yuvanın içine tam oturtulacaktır. Bu tip ayarda ise iki ayarlı ocağımız ekstra panellerle daha verimli çalışır.

Eğer mümkünse, iki ayrı üçgen kanadı kısa bir iple birbirine bağlamak bu panelleri birbirine daha çok yakınlaştırır ve sıkı durmasını sağlar.

Yemeği pişirmek için öncelikle iki ayarlı ocağımızı güneşin yüksekliğine göre yapılandırın. Ocağın yüzünü güneşe doğru döndürün. Yiyecekleri siyah metal bir kabın içine koyun ve kabı bir çantayla veya güveçle kapatın. Kabı sarmalanmış haliyle ocağın zeminine yerleştirin. Kabı, ocağın merkezine düzgün bir şekilde yerleştirmek için bir nihale veya tel kafes yardımıyla 2 parmak kadar yukarda tutun. Yüksek güneş yüksekliği ayarı için, kabı 20cm kadar yüksekte tutun çünkü ön tarafa sonradan eklenen
yansıtıcı paneller taban seviyesindeki kullanılabilir alanı kısıtlar.

TEONG H.TAN
Çeviren:M.Gizem ÇAĞLAR

2 yorum:

faik murat unel dedi ki...

Gizem merhaba; yazar olarak aramıza hoş geldin. Çevirin yararlı bir yazı olmuş, eline sağlık.

güç&onur dedi ki...

Doğalgaz ve elektrik faturasına son

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76533&cat=130&dt=2008/05/26