Cuma, Temmuz 31, 2009

Şekerotu - Bahçeden Haberler

Minik Bahçemizde Neler Oluyor? başlıklı yazımın devamı olacak bu yazı.Gardenya iyileşmiş görünüyor. Ağaçlar sitesinde anlatılan ev yapımı ilaç ile bir hafta içinde üç kez ilaçladım. İlaçlamadan birkaç gün sonra bol tazyikli su ile bitkinin tamamını yıkadım.

Gelelim GÜZEL habere. Nihayet Şekerotunu denedim. Bir hafta önce şekerotundan birkaç yaprak kopardım, gölge bir yerde kuruttum. Bugün kopardığım yaprakları sıcak suda demledim.Sapları ile kuruttuğum şekerotu yapraklarıSaplarından ayırdığım şekerotu yaprakları10 dakika demlenen şekerotu yaprakları.

Gelelim tadına... Resimde gördüğünüz miktarda su, iki küp şeker ilave edilmiş bir tada sahip. Şekerotunun da çok olmamakla birlikte kendine has bir tadı var. Olası tüm çaylarda şekerotu şeker yerine rahatlıkla kullanılabilir.

Gelelim kötü habere... Şekerotlarımın sağlığı pek iyi görünmüyor, yaklaşık bir metre boya ulaştılar ama güçlü bir kök yapıları oluşmadı. Bol su seviyorlar ama rüzgar ile aralarının iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Umarım kendilerini toplarlar...SONUÇ: Şekerotu Alternatif Yaşamda kesinlikle kullanılmalı ve yetiştirilmeli...

09-Kasım-2009 NOTU : Şekerotları bahçede esen kuvvetli rüzgara dayanamadılar ve yan filizler oluşturamadan kurudular.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

merhaba
seker otu ile ilgili yaziniz ilgimi cekti. bende deneme ekimi yapmak isterdim. iklim ve tarimsal kosullari hakkinda ltf bildiklerinizi benimle paylasmak istermisiniz. tskrlr
necdet pehlivan. mak. muh.
fenerbahce - istanbul. 05327119776

Adsız dedi ki...

necd`et pehlivan
necdet@tekvan.com.tr

bbbbbbbbbbbb dedi ki...

sağlık cok önemlidir.dikkat edilmeli.tessekkurler

beste dedi ki...

seker otu dediginiz stevia'mi cevap eve ise ruzgar ve 15 dereceden az sicaklik sevmez!

faik murat unel dedi ki...

merhaba Beste Hanım,

evet, sekerotu olarak anlattığım stevia bitkisi. Ruzgar sevmedigini tecrube ile ogrendim.