Çarşamba, Ağustos 25, 2010

Köfte Üstü Krem Şanti - Bilgisayar Açık, Kitap Okuma -Çok okurum...

Ve fakat, şimdiye kadar hiç bilgisayar açık, kitap okumamıştım.

"Köfte Üstü Krem Şanti" kitabı bilgisayar açık, okuduğum ilk kitap oldu.

Kitaptan birkaç sayfa okudum, açık bilgisayarımın başına geçtim, okuduğum sayfadaki genel ağ ("internet" kelimesi için tdk.gov.tr de önerilen kelime "genel ağ". Ben sevdim ve kullanmaya karar verdim. tdk ağ (web) sayfasına "Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu" diye yeni bir bölüm eklemişler, yazı yazarken "Bunun Türkçe karşılığı yok mu?" diye düşündüğünüz kelimeler olursa, deneyebilirsiniz.) adreslerine girdim, youtube görüntülerini izledim. Okuduğum sayfalar daha anlamlı ve görsel hale geldi. Kitap okumaya yeni, eylenceli ve daha anlaşılır bir boyut getirdim.

Kitabın tam adı: Köfte Üstü Krem Şanti, Pazarlamanız Çağa Ayak Uyduramıyor Mu?

Birkaç sene öncesine kadar bu isimdeki bir kitabı raftan alıp incelemezdim bile. İsminin bende oluşturduğu kanatin aksine kitap pazarlamadan çok genel ağ hakkında.

Kitaptan birkaç alıntı yapayım:

"Yeni pazarlama, herkesin ilgisini çekiyor çünkü ses getirme yöntemleri çok değişti. Youtube'a reklam vermeyi düşünüyoruz, Google reklamları işe yarar mı acaba diye düşünüyoruz. Viral pazarlama (Kulaktan kulağa yapılan pazarlama. Bir virus gibi hızlı yayılabilmesinden dolayı böyle adlandırılıyor ve ağırlıklı olarak genel ağ üzerinden yapılıyor.) kampanyaları düzenlemeyi aklımızdan geçiriyoruz."

"Tasarımcının beyni ile tüketicinin kulağı arasındaki mesafe hiçbir zaman bu kadar kısa olmadı."

Ağ günlüklerinin ("blog" için güzel bir karşılık) önemi ve gücü kitapta vurgulanmış. Dell firmasının, kendisinden şikayetçi, ağ günlük yazarı Jeff Jarvis ile yaşadıkları "Bir adam yüzünden lekelenmiş milyar dolarlık bir marka" cümlesiyle özetlenmekte.

Kitabı okuyup, bir yandan açık bilgisayarımda kitapta bahsedilen genel ağ sayfalarını incelerken, facebook'ta öylesine seyrettiğim bazı videoların hikayelerini de öğrendim. Bir çoğumuz seyretmiştir, elinde "Free Hugs" (Bedava Kucak) pankartı taşıyan bir adam, sokaktan gelip geçenlere sarılır. Ben bu videoyu "İnsanlarla iletişimimizi ne kadar kaybetmişiz, kimse kimseye sarılmıyor" düşünceleriyle seyretmiştim. Meğer videonun yapılış amacı bambaşkaymış. "Free Hug" videosu Sick Puppies adındaki rock grubunun tanıtımı için hazırlanmış. Kitapta Youtube sayesinde bu videoyu ve dolayısı ile grubu 6 milyon kişinin izlediği belirtiliyor. Ben Youtube'a girdiğimde video 61 milyon kez izlenmişti.

"Köfte Üstü Krem Şanti" kitabını, bilgisayarınız açık olarak ve kitapta bahsedilen ağ sayfalarını inceleyerek okumanızı tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: