Cuma, Mayıs 08, 2009

Bahçe Düzenlemesi

Meyvelitepe sayfaları uzun süredir atıl durumda bıraktığım arka bahçemi düzenlemek ve kullanmak için güzel bir fikir verdi...

Arka bahçemi üç senedir düzenlemiyorum. Temel neden foseptik odası ve bugün yarın bağlanacağı söylenen kanalizasyon. Sokağımızda trajik komik bir nedenle kanalizasyon bağlanmayan altı evden biri benim evim. Üç yıldır kanalizyon çalışmaları sırasında bahçenin kırılıp, döküleceğini, kazılacağını düşündüğüm için arka bahçede bir düzenleme yapmıyordum.

Bahçe düzenlemesi için; tamamen kayalık olan bahçe zeminin 35-45 cm kadar kırılması, foseptik odasının doldurulması ve zeminin 50-60 cm ye kadar toprak ile doldurulması gerek diye düşünüyordum. Meyvelitepe’de çuvallara ekilen patatesleri görünce, çözümü bulduğumu düşündüm: Kanalizasyon bağlantısı ne zaman yapılırsa yapılsın, kanalizasyon çalışma alanı üzerinde bulunan çuvalları bir kenara alır, çalışmanın tamamlanmasından sonra çuvalları keser, bitkileri eski yerlerine dikerim diye düşünüyorum.

İşe bahçe zeminini düzelterek başladım. Foseptik odası üzerinde bulunan karoları kırdım. Bahçe kenarından su giderini açtım. İleride foseptik odasını doldurmakta kullanabileceğim mıcırı bahçeye serdim ve zemini düzelttim. Kemeraltın’dan 70x100 cm ebadında keten çuvallar aldım. Daha dayanıklı olması için iki çuvalı içiçe geçirdim. Çuvalları koyacağım tahta platformları hazırladım. Çuvalların diplerine bir miktar mıcır koydum ve üzerlerini elli santimetreye kadar elenmiş, gübreli bahçe toprağı ile doldurdum.Bu hafta içinde iş çıkışı, çuvalların önüne koyacağım tahta sandık saksıları hazırlamakla uğraştım. Bu haftasonu sandık saksıları tamamlayıp, boyayacağım. Sandık saksıların içlerine de keten çuvallar koyacağım.

Düzenlemeyi bitirdiğimde kırkbeş metrekarelik bahçemde çiçeklerin yer aldığı bir bölüm ve sebzelerin olduğu bir başka bölümün olmasını planlıyorum. Yoğun iş temposu içinde projeyi 19 Mayıs tatilinde bitirmeyi hedefliyorum.

Düzenlemeye başladığım bahçemdeki çuvallara ilk ektiğim fideler, iki senedir yetiştirmeyi planladığım şeker otu bitkisi fideleri oldu. Şeker Otu üzerine bir yazıyı daha önce yayınlamıştım, ilgilenenler linkinden yazıyı okuyabilirler. Fideleri Mine Flora’nın (Istanbul) internet sitesinden sipariş ettim. Siparişim bir gün içinde elimde oldu. Fideler kargo ile gelişleri sırasında hasar görürler mi diye endişelendim. Kargo paketini açtığımda korktuğum gibi fidelerin boyunları büküktü. Hemen bol güneş gören çuvallardan birine üç fideyi dikip, suladım. Fideleri dikeli 3 gün oldu ve üç fide de gayet sağlıklı görünüyorlar. Bu sezon içinde Şeker Otu üzerine uygulamalı pek çok bilgi verebilmeyi umuyorum.Bahçe ile ilgili yeni haberlerde görüşmek üzere...

3 yorum:

Sinek Sekiz dedi ki...

Şeker Otuyla ilgili deneyimlerinizi paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz. Çuval fikrini de ayrıca tebrik ederiz, oldukça mantıklı gözüküyor. Özellikle daha önceki yazınızda bahsettiğiniz yapraklardan öz elde etme meselesini detaylarıyla anlatırsanız biz de denemeye girişebiliriz belki.
Sevgilerle,
Sinek Sekiz Ekibi.

PERİLİ KÖŞK dedi ki...

cesaretinize ve azminize bravo...
çuvallar gerçekten güzel olmuş,
gerçekçi olun imkansızı isteyin descartes söylemişti galiba ,siz de ne güzel gerçekleştirmişsiniz....
elinize sağlık...

faik murat unel dedi ki...

tesekkür ederim. Çuvallarda bitki yetiştirmek üzerine gözlemlerim/deneyimlerim sürüyor, birkaç ay daha gözlemledikten sonra bir yazı hazırlayacağım.